Możliwość zwolnienia ze składek ZUS obejmuje wyłącznie składki nieopłacone za okres kwietnia i maja, ponieważ tak zostało określone w założeniach tarczy antykryzysowej. Do 10 lipca 2020 r. tylko niektórzy przedsiębiorcy mają możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaty, aby następnie móc skorzystać z umorzenia składek.

Osobami, którym owa możliwość przysługuje są osoby korzystające z tzw. „ulgi na start” oraz te, które swoją działalność gospodarczą rozpoczęły przed 1 kwietnia 2020 r., opłacają składki jedynie za siebie, ich przychód przekraczał wartość 15 681 zł, z kolei dochód maksymalnie 7 000 zł.

Bardzo istotne jest to, aby wniosek złożyć przed terminem płatności składki za czerwiec, a więc do 10 lipca 2020 r. Jeśli wniosek nie zostanie złożony do tej daty, nadpłata zostanie rozliczona na składki czerwcowe. Wniosek ten może zostać złożony:
– przez Internet,
– na PUE ZUS,
– w postaci papierowej.

Według informacji, którymi podzieliła się rzeczniczka – dzięki akcji informacyjnej ZUS-u aż 160 000 firm na terenie całej Polski złożyło wnioski o zwrot nadpłaty, a następnie skorzystało ze zwolnienia ze składek. Łączna kwota zwróconych składek wynosi ok. 1 mld zł. Z tego, co nam wiadomo, Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco monitoruje sytuację odnośnie tego, dlaczego pozostałe firmy nie zgłosiły się po zwrot nadpłaty.

Zapraszamy do kontaktu!

Call Now Button