Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Po złożeniu wniosku oczekujemy pozytywnej decyzji pracodawcy. Czy pracodawca musi zgodzić się na urlop? Czy istnieje powód, dla którego pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Spis treści:

Urlop wypoczynkowy – ile dni należy się pracownikom?

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?

Przymusowy urlop pracownika

urlop-wypoczynkowy
urlop-wypoczynkowy-regulacje

 

Urlop wypoczynkowy – ile dni należy się pracownikom?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Wymiar urlopu wypoczynkowego:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego – jakie sytuacje wyróżniamy?

  1. Nagła zmiana daty urlopu – pracodawcy mają prawo nie zgodzić się na urlop wypoczynkowy, gdy plan urlopowy jest już zatwierdzony, a Ty w ostatniej chwili zmieniłeś datę wypoczynku.
  2. Obecność pracownika niezbędna do pracy – jeżeli pracodawca stwierdzi, że Twoja obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy ma prawo odmówić urlopu w określonym terminie, mimo uprzedniego zatwierdzenia wypoczynku.

A co jeśli wymiar urlopu wypoczynkowego jest wykorzystany?

W sytuacji, gdy pracownik wykorzystał dni urlopu wypoczynkowego może wnioskować o urlop bezpłatny. Warto zaznaczyć, że wnioskując o urlop bezpłatny pracownik nie musi podawać powodu chęci skorzystania z urlopu.

Warto również zaznaczyć, że wnioskować o urlop bezpłatny możemy również w sytuacji, gdy mamy do wykorzystania dni urlopu wypoczynkowego (płatnego).

Przymusowy urlop pracownika

W określonych sytuacjach (np. okres wypowiedzenia i zaległy urlop) pracodawca może skierować na przymusowy urlop wypoczynkowy w celu wykorzystania zaległych dni urlopowych.


Sprawy kadrowo-płacowe pracowników wymagają wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów prawa. Z racji tego, że nowelizacje przepisów są często wprowadzane w polskim systemie prawa, warto powierzyć obsługę kadrowo-płacową specjalistom biura rachunkowego.

Call Now Button