Trwająca pandemia COVID-19 wciąż przechodzi wszelkie początkowe założenia. Nikt w najśmielszych snach nie spodziewał się takiego obrotu sprawy na całym świecie. Jak wiadomo szczepionka już jest podawana pacjentom w większości krajów. Jednak z naszych obserwacji wynika, iż jej zwolenników jest tyle, co jej przeciwników. Nasuwa się zatem pytanie – co w sytuacji, gdy pracownik nie chce poddać się szczepieniu?

Aktualnie obowiązujący stan prawny informuje nas o tym, które szczepienia posiadają status obowiązkowych oraz kiedy należy je stosować. Z kolei szczepienia na COVID-19 nie zostały ujęte w tym rozporządzeniu, a więc tym sposobem szczepienie to można uznać za dobrowolne, a więc idąc dalej tym tokiem rozumowania – pracodawca nie może zmusić pracownika do zaszczepienia się.

Jak już zostało wymienione powyżej, żaden pracodawca nie ma możliwości zmusić pracownika do poddania się szczepieniu przeciw COVID-19. Z kolei w sytuacji, kiedy pracodawca nie dopuści pracownika do wykonywania pracy, zmieni jego dotychczas wykonywane stanowisko pracy, bądź dokona jego zwolnienia tylko z powodu braku szczepienia, będzie musiał zmierzyć się z surowymi konsekwencjami, które przewiduje prawo.

W razie pytań, bądź wątpliwości – zapraszamy do kontaktu!

Call Now Button