Od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać mają nowe przepisy, które uatrakcyjnić mają formę opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Póki co katalog wykluczeń oraz dość niski limit przychodów był dla przedsiębiorców sporym utrudnieniem, w kwestiach korzystania z ryczałtu.

Ryczałt to forma opodatkowania, która pozwala na opłacanie podatku zgodnie z konkretną stawką procentową od całkowitego przychodu. Pomija się więc w tej metodzie wysokość ponoszonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przychód pomniejszany jest na bieżąco jedynie o zapłacone składki ZUS.

Ryczałt do tej pory przeznaczony był dla wąskiej grupy przedsiębiorców, do którym zaliczały się w szczególności osoby rozpoczynające działalność.
Zmiany od 1 stycznia 2021 roku to:

  1. Zwiększenie limitu przychodowego. Zostanie on podwyższony z 250 000 euro do 2 000 000 euro-zmiana jest zatem znacząca.
  2. Likwidacja załącznika nr. 2 do ustawy o ryczałcie, który wykluczał wiele rodzajów działalności z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki zmianie wachlarz działalności wykluczonych znacznie się zmniejszy. Dodatkowo na nowo zostanie opracowana definicja dotycząca wolnych zawodów.
  3. Obniżenie niektórych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku między innymi wolnych zawodów zmniejszenie ma nastąpić z 20% do 17%. Dla niektórych usług stawki mają zostać obniżone z 17% do 15%.
Call Now Button