Jak już zapewne część z Państwa słyszała – wraz z dniem 1 października 2020 roku, w życie wejdzie obowiązek zastosowania nowego JPK_VAT przez wszystkich podatników posiadających status czynnego podatnika VAT.

W wersji pierwszej, nowy plik JPK_VAT przez duże firmy miał być stosowany już od 1 kwietnia, a przez pozostałych przedsiębiorców od 1 lipca 2020 roku. Jednak wprowadzona tarcza antykryzysowa 4.0 jako ostateczny termin wyznaczyła na 1 października 2020 roku.

Oznacza to nic innego, jak to, że od tego dnia wszyscy podatnicy VAT-u będą zobowiązani do składania nowego JPK_VAT. Jest to elektroniczny wpis, który złączy w jedno ewidencję oraz deklaracje VAT (zamiast dwóch plików będzie jeden).

Tym sposobem od 1 października nie będzie już możliwości złożyć deklaracji VAT-7 i VAT-7K inaczej niż przez system JPK_VAT. Bez zmiany pozostają zasady odnośnie składania skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych, które są opodatkowane ryczałtem, jak również pozostałych deklaracji w obszarze VAT takich, jak np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10 i VAT-14.

Podatnicy będą mieli do wybory JPK_VAT w dwóch różnych wariantach, a mianowicie:
– JPK_V7M, który skierowany jest do podatników rozliczających się miesięcznie. Wypełniany jest w dwóch częściach, a następnie do 25. dnia każdego miesiąca wysyłany za miesiąc poprzedni.
– JPK_V7K, który skierowany jest do podatników rozliczających się kwartalnie. Za okres pierwszych dwóch miesięcy wypełniana będzie wyłącznie część ewidencyjna, a po trzecim miesiącu – część ewidencyjna za ostatni miesiąc oraz część deklaracyjna za cały kwartał.

Ministerstwo Finansów zapewnia podatników, iż bardzo szybko odczują pozytywne zmiany tego rozwiązania, gdyż znacznie ograniczy formalności i „papierkową robotę”. Mówi się nawet o tym, iż rozwiązanie to zmniejszy ilość kontroli, a w razie ich nastąpienia – będą one przeprowadzane znacznie szybciej.

Call Now Button