Kryptowaluty to rodzaj cyfrowego pieniądza, które są stworzone na bazie algorytmu. Kryptowaluty funkcjonują autonomicznie, czyli poza tradycyjnym systemem bankowym oraz rządowym. Wirtualna waluta wykorzystuje kryptografię, czyli rodzaj cyfrowego szyfrowania pozwalającego na zabezpieczenie transakcji. Bitcoin stanowi pierwszą, pierwotną i najbardziej znaną kryptowalutę, która powstała już w 2009 roku.

 

Kryptowaluty w swojej strukturze przypominają metale szlachetne. Wirtualna moneta zaprojektowana została w taki sposób, aby z czasem ograniczać tworzenie się nowych jednostek. W obiegu pozostanie więc z góry określona ich liczba, przez co ich wydobycie staje się coraz trudniejsze.

 

Szyfrowanie kryptowalut oparte zostało na dwóch podstawowych zagadnieniach – hashingu, który weryfikuje spójność danych, utrzymuje odpowiednią strukturę, koduje adresy kont oraz transakcje i cyfrowe podpisy umożliwiające weryfikację tożsamości bez konieczności ujawniania ich. 

 

Główne kryptowaluty to między innymi bitcoin, ethereum, bitcoin cash, litecoin oraz ripple. Każda z nich posiada całkowicie inną, złożoną strukturę. Bitcoin to waluta z dużym potencjałem. Mimo braku akceptacji jako środek wymiany umożliwiają przedsiębiorcom na uzyskanie dużego zysku. Atutem kryptowaluty jest przede wszystkim wygoda jego użytkowania oraz wysoki mechanizm obronny przed inflacją. 

 

W przypadku, gdy przedsiębiorca dokonuje transakcji z użyciem bitcoinów musi także wiedzieć jak zaksięgować wirtualne monety. Przedsiębiorca ma prawo do nabycia bitcoina, dokonując jego zakupu w internetowym kantorze lub wydobywając w tak zwanych kopalniach. Generowanie bitcoinów polega na produkcji waluty poprzez tak zwane koparki. Wydobycie waluty związane zostaje z poniesieniem kosztów, wynikających przede wszystkim ze zużycia energii elektrycznej oraz sprzętu komputerowego. Sama transakcja nabycia bitcoina nie wiąże się więc z powstaniem opodatkowania podatkiem PIT ani VAT. 

 

Inną sytuacją jest fakt, gdy przedsiębiorca dokona sprzedaży wirtualnej waluty – wówczas ma ten obowiązek wykazać w formie zdarzenia gospodarczego do ksiąg rachunkowych.

Jak przedsiębiorca ma prawidłowo przeprowadzić księgowanie kryptowalut? W przypadku sprzedaży obowiązkowe zostaje ujęcie transakcji w Podatkowej Książce Przychodów i Rozchodów, w celu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Operacja wykazana zostać może dodatkowo fakturą, która zawierać będzie dane kontrahenta, jeżeli takie są posiadane. Jeżeli jednak użytkownik nie posiada żadnych danych z transakcji, to przychód wykazać należy jako dowód wewnętrzny na podstawie otrzymanego przelewu, przeliczonego po kursie Narodowego Banku Polskiego. 

 

Stale rosnąca popularność w dziedzinie wirtualnej waluty daje specjalną nadzieję, że Ministerstwo Finansów może zająć się w przyszłości sprawą bitmonet. Regulacje, które zostaną wprowadzone dotyczyć mogą na przykład standardu ujęcia bilansowego oraz przekazania wytycznych co do tego, w jaki sposób postępować należy w sprawach, w których środkiem płatności jest kryptowaluta.

 

📄 OFERTA

Biuro rachunkowe INNOTAX oferuje pomoc w zakresie prowadzenia księgowości. Świadczymy również usługi z zakresu doradztwa, rejestracji firmy, obsługi kadrowo-płacowej, aktualizacji danych w KRS.

Kontakt

Call Now Button